Každý si chceme občas zkusit něco, co jsme doposud nevyzkoušeli. Může to být i takové nakupování ze zahraničních obchodů. Má to své výhody i nevýhody. Pro někoho ale může být uvedená nevýhoda výhodou a naopak. Je tedy na každém z nás, zda si nakonec řekneme, že je to pro nás dobré/zlé. Příklady některých čínských e-shopů: Aliexpress, Ebay, Shein, Wish, Bang Good,
Klady:
· Výrobky na čínských stránkách jsou jednoznačně levnější.
· U většiny produktů najdete dopravu zdarma.
· Může se stát, že na stejný produkt, který jste našli na některé české stránce, narazíte i na čínské, ale již za levnější částku. V ČR je totiž dnes velice rozjetý přeprodej zboží z Číny.
· Pokud se na internetu alespoň trochu vyznáte + angličtina Vám není cizí, můžete zde najít spoustu věcí, které jste hledaly. Můžeme to tedy přirovnat ke snadnému výběru.
Klady i zápory
· Kvalita = cena, toto neplatí na čínských e-shopech. Zde musíte produkty vybírat hlavně podle hodnocení ostatních kupujících.
· Do částky za nákup do cca 25 dolarů, neplatíte clo ani DPH. U vyšších částek za nákup již budete muset zaplatit CLO i DPH, dá ale domluvit s prodejcem, že na obal napíše nižší částku, než je skutečná.
· Doba, do které Vám balíčky dojdou domů je různá. Může se jednat o týden, ale také o 2 měsíce.
· Balíček se může na cestě k Vám ztratit, tudíž Vám nepřijde. Tento problém se dá vyřešit jednoduše. Stačí napsat prodejci o Vašem problému, většinou Vám vrátí peníze zpět.
Zápory
· Člověk, který chce nakupovat v zahraničí, musí umět alespoň základy angličtiny, nebo si musí vyhledávat slovíčka na překladači, nebo ve slovníku.
· Fotografie na internetu většinou neodpovídá skutečnosti, je tedy dobré se koukat na hodnocení ostatních nakupujících, který již produkt doma mají a zrecenzovali jej. Nejlepší je, koukat se i na reálné fotografie.
· Zboží si nevyzkoušíte. Může se tedy stát, že Vám domů přijde něco, co nefunguje, nebo Vám to nesedí velikostně.
· I když u většiny oblečení bývá tabulka s rozměry, tyto míry většinou nesedí.