Také už jste slyšeli o tom, že ať bydlíte kdekoli, tak si můžete vypěstovat vlastní bohatou úrodu čerstvé zeleniny plné vitamínů, minerálů a dalších cenných látek? Ano, je to tak! K tomu ke všemu vám bude stačit pouze miska na klíčení semínek a můžete se s chutí pustit do zahradničení. Ovšem nedostatku prostoru, namáhavé práce, ani žádných dalších komplikací se v žádném případě obávat nemusíte. K úspěchu vám postačí malý kousek místa, třeba na okenním parapetu, minimum času a trocha vody. A to je vše.

semínko

Klíčení semínek je zkrátka maximálně snadné!

Nemusíte k němu mít žádné speciální vlohy, ani pomůcky, a o zahradničení nemusíte vědět zhola nic. Vždyť to, že k vyklíčení semene je potřeba světlo, teplo a vlhké prostředí si všichni pamatujeme už ze základní školy. A žádné další znalosti k budoucímu úspěchu už nebudete potřebovat.
Pokud si pořídíte speciální misku na klíčení anebo alespoň vhodně upravíte klasickou zavařovací sklenici, můžete se s chutí pustit do práce. V první řadě nechejte semínka nabobtnat tím, že je ponoříte do dostatečného množství vody. Počítejte s tím, že semena mnoho vody „spolknou“, takže vodní hladina by měla sahat dostatečně vysoko. Pokud necháte semena ponořená přes noc, bude to ideální. Různé druhy semen potřebují různě dlouhou dobu namáčení, což jistě brzy zjistíte. Jakmile semínka nabobtnají, vodu slijte a následně semínka udržujte vlhká tím, že je zhruba třikrát denně prolijete čerstvou vodou. Zajistíte tak potřebnou vlhkost a odplavíte případné nežádoucí mikroorganismy a opadávající semenné obaly. A za pár dní po opakování tohoto postupu můžete očekávat bohatou úrodu klíčků.

zelenina

Jaká semínka jsou pro domácí klíčení vhodná?
Na výběr máte z několika desítek druhů rostlin a záleží jen na vašich potřebách a chutích, jaká semena zvolíte. Jisté je, že ať už to bude řeřicha, mungo fazole či sója, tak si na své úrodě skvěle pochutnáte, a zároveň utužíte své zdraví.