I když začíná podzim, nic nám nebrání začít plánovat jarní úpravy naší zahrady. Začneme tím, že si zaměříme její půdorys, do kterého zaneseme rozmístění objektů, stromů a komunikací. Pokud je naše zahrada správně založena, už při pohledu na náš výkres vidíme, která část je tak zvanou klidovou, relaxační zónou. Pokud chceme jezírko, je tato zóna ideálním místem kam je umístit.
Podle velikosti místa se rozhodneme pro velikost jezírka. Další rozhodnutí, které nás čeká, je, zda si jezírko vyhloubíme sami, nebo jestli se poohlédneme ve specializovaném obchodě po nějakém hotovém jezírku. Koupené jezírko má jistě velkou výhodu v tom, že se o nic nestaráme, stačí je jen zahloubit do země, případně kolem něj navršit kopeček. Malé jezírka umožňují usazení takovým způsobem, že mohou být třeba dominantním vrcholem vaší nové skalky.
Pokud však chceme jezírko podle vlastních představ, musíme pro něj vyhloubit vhodnou a přiměřeně hlubokou jámu. Než začnete s kopáním, ujistěte se, že v místě, kde chcete své jezírko mít nevedou žádné inženýrské sítě.
Na hloubení nádrže jezírka je nejlépe si přizvat nějakou malou mechanizaci. Minibagr takou nádrž zvládne za chvilku, kdežto ručně byste strávili kopáním hodně hodin.
Když máme nádrž vyhloubenou a máme i upravené břehy, zakryjeme ji pevnou, nepropustnou folií. Na březích folii ukotvíme pomocí velkých kamenů. Pokud chceme v jezírku pěstovat nějaké vodní rostliny je nyní nejvhodnější chvíle jim připravit vhodné prostředí pro zakořenění. Pečlivým výběrem rostlin můžeme u jezírka předejít nechtěném přemnožení vodních řas v létě.
Výběru rostlin přizpůsobíme dno jezírka.
Nyní můžeme ještě osadit do budoucího jezírka další prvky. Můžeme instalovat nějako větev na které budou odpočívat ptáci, nebo provzdušňovací systém, pokud chceme v jezírku třeba chovat ryby. Vše konáme s maximální opatrností, abychom nepoškodili folii na dně jezírka.
A máme hotovo. Je čas jezírko napustit.